KAPAT

Garaj Kapısı Sistemleri

Garaj Kapısı Sistemleri

Garaj Kapısı Sistemleri

Garaj; aracımızın güvende kalmasının yanı sıra kimi eşyalarımızı koyabileceğimiz bir depo, tamirat işlerini yaptığımız bir atölye hatta Google, Microsoft gibi Dünya’nın önde gelen şirketlerinin kurulduğu gibi bir çeşit ofis niteliğinde olması sebebiyle dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı korunmalıdır. Garajın güvende kalabilmesini sağlayacak belki de en önemli olgu garaj kapısı sistemleridir. Günümüzde teknolojik gelişmeler ile birlikte artan otomasyon araçları da gelişmekte ve buna bağlı olarak da otomatik garaj kapısı sistemlerinin kullanımı da artmaktadır.

Konu otomatik garaj kapıları olduğunda bir takım soru işaretleri ortaya çıkmaktadır. Bunlardan birincisi elektrik kesintisi olduğunda kapının kullanılıp kullanılamayacağıdır. Otomatik kapılarda bu sorun jeneratör ile çözülmektedir. Kapının fiziksel ve motor büyüklüğüne bağlı olarak kullanılan elektrik değişeceği için her garaj kapısı için ayrı güçte jeneratör kullanılmalıdır. Böylece elektrik kesilse dahi jeneratördeki enerji vasıtası ile garaj kapınızı kullanmaya devam edebileceksiniz.

Bir diğer sorun da kullanım sebebiyle oluşabilecek sorun ve hasarların nasıl tamir edileceğine yöneliktir. Garaj kapısı sistemleri mutlaka işin uzmanınca tamir edilmelidir. Uzmanın yapacağı ilk iş tamir gerektiren sorunun nereden kaynaklandığını bulmak olacaktır. Sonrasında ise sorunun sorunlu bölgedeki hangi hatadan kaynaklandığını tespit edilmelidir. Elektrik sisteminde sorun olabileceği gibi rayların yapısında da bir sorun mümkündür. Son olarak yapılması gereken de sorunun çözülüp çözülmediğine dair deneme yapılmasıdır. Bu aşamalar eksiksiz yapıldığında sorun çözülmüş olacaktır.

Garaj kapısı denildiğinde ilk akla gelen materyallerden birisi de elbette garaj kapısı kumandasıdır. Birçok kişi garaj kapısı kumandasının garaj kapısına nasıl tanıtılacağı noktasında bilgi sahibi değildir. Otomatik garaj kapısı sistemlerinde öncelikli olarak garaj kapısı kumandanız kapının yazılımını tanıyor olması gerekir. Bu bağlamda Arat Otomasyon olarak sizlere kaliteli bir hizmet vermek adına garaj kapısı sistemi ile birlikte orijinal kumanda da verilmektedir. Tanıtma işlemi için bft alıcısı üzerinde yer alan SW1 butonuna basarak sistemi yükleme işlemine hazır hale getirmemiz gerekiyor. Ardından kumandanın arkasında yer alan bölgeye bir tel vasıtası ile eğer yer yoksa kumandada yer alan iki tuşa birden basarak tanıtma işlemine başlamış oluyoruz. Bu durumda 10 saniye kadar beklenildiğinde sistem kumandayı tanımış olacaktır.

Garajına otomatik bir kapı sistemi taktıranların aklındaki bir diğer soru da yine garaj kapısı kumandasının nasıl kopyalanacağına ilişkindir. Bu durumda bakılması gereken ilk şey kumandanın modelidir. Çünkü her garaj kapısı kumandasının yazılımı farklıdır. Bu durumda yapılması gereken şey modele uygun olarak bir uzmandan yardım almak olabilir.

Garaj kapı sistemleri ile ilgili en temel soru da elbette hangi garaj kapısı sisteminin kullanılacağına dairdir. Garaj kapısı sistemlerinin çok farklı çeşitleri olmakla beraber en çok kullanılanlara bakacak olursak karşımıza;

Garaj Kapısı Sistemi Çeşitleri

Seksiyonel Garaj Kapısı

Yukarı doğru hareket ile açılan seksiyonel garaj kapısı yalıtımı yüksek malzemeden üretilmektedir. İleri veyahut geri bir hareket söz konusu olmadığından bu kapılar çok dar alanlarda dahi kullanılarak size kullanım rahatlığı sunar. Ayrıca dışarıdan bakıldığında bine dış yüzeyi ile yekparelik gösterecek seksiyonel kapılar sayesinde çirkin bir görünümden uzak duracaksınız.

Çelik zincirli rayların yukarı doğru hareketi sonucu açılan seksiyonel garaj kapıları motorlu veya manuel olarak da satılmaktadır. Garaj kapısının şekli seksiyonel kapılar için önemli değildir. Kare veya dikdörtgen şekle sahip kapılarda seksiyonel garaj kapı sistemi rahatlıkla kurulabilmektedir.

Seksiyonel garaj kapısında güvenlik de üst düzeydedir. Dışarıdan gelebilecek olası tüm darbelere karşı korumalı yapısı sayesinde hırsızlık ve benzeri olaylar ile karşılaşmanız mümkün olmayacaktır. Ayrıca kapı kapanırken karşılaşılabilecek sıkışmalara karşı önlemek amacıyla seksiyonel garaj kapılarında sensör bulunmaktadır.

Yana Kayar Garaj Kapısı

Açık ve kapalı tüm garajlarda kullanılabilmesi sebebiyle yana kayar garaj kapısı da en çok tercih edilen garaj kapısı sistemlerinden biridir. Bir ray üzerinde otomatik veya manuel olarak kapının kayması ile açılan bu kapılar genellikle dar alanlar için önerilmemektedir. Çünkü kayan kapının açık hale gelebilmesi adına kapı boyutu kadar bir alana daha ihtiyaç vardır.

Yana kayar garaj kapısının kullanım alanları genellikle geniş bahçe ve alışveriş merkezi garajlarıdır. Bu sistemlerde bulunan engel tespit sensörü, kapı kapanırken orada bulunan nesne veya insanların sıkışmasını engellemektedir. Ayrıca yavaşta açılan ve kapanan yana kayar garaj kapısı sistemleri ile hem siz ve çevreniz hem de aracınız güven içerisinde kalacaktır.

İki Parça Menteşeli Garaj Kapısı

Geniş alanlarda genellikle estetik kaygı ile kullanılan iki parça menteşeli garaj kapılarının içe veya dışa açılan modelleri mevcuttur. Kapı kanatlarında bulunan menşeteler vasıtası ile açılan bu kapıların da otomatik ve manuel çeşitleri mevcuttur.

YORUM YAP

Yorumlar

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

9 + 9  Captca Değiştir