Geçiş Kontrol Sistemlerinde Turnikenin Tercih Edilme Sebepleri

114 gün önce yazıldı.

 Turnike sistemleri daha çok giriş ve çıkışların yoğun oldukları alanlarda kullanılmaktadır. Bu giriş çıkışların hızlı ve güvenli bir şekilde sağlanması içinde hem pratik hemde düşük maliyetli bir geçiş sistemine ihtiyaç duyulmaktadır. İşte geçiş sistemleri içerisinde de turnikenin farkı burda ortaya çıkmaktadır ve en çok tercih edilmektedir. Turnike sistemi kalabalık alanlarda kullanılabileceği gibi personel girişlerine tahsis edilmiş yerlerde de kullanılmaktadır. Bu kullanım, yetkili kişilerin kullandığı özel alanların güvenliğini de arttırmaktadır.

Turnikedeki temel mantık geçişler sırasında kaçak girişimleri önlemektir. Bu mantık doğrultusunda geçiş sistemleri içerisinde, tekli geçişler bir tek turnike sistemleriyle sağlanmaktadır ve bu kadar yoğun tercih edilmesinin sebebi budur. Turnike sisteminin tripot şeklindeki üçlü kolu geçişler sırasında sadece tek bir insanın geçişine göre ayarlandığı için, geçiş sırasında ikinci bir kişinin geçişi engellenmektedir.

Turnikeler Nasıl Kullanılır?

 Turnike sistemlerinde jeton usulü kullanılabileceği gibi otomatik karttan düşme sistemide kullanılabilmektedir. Genelde kart sistemi kullanılmasına karşın parmak izli turnikelerde, tercih edilen sistemler arasındadır. Ama parmak izli geçişler daha çok yetkili kişilerin geçiş sağlayacaklarıalanlarda kullanılmaktadır. Gelişen teknelojiyle birlikte turnike sistemlerinin kullanımlarınada alternatifler gelmiştir. Bunlardan birisi personel devam kontrol sistemleridir. Bu kontrol sisteminde amaç, personellerin iş sahasına ne zaman girip çıktıklarını ve iş sahasında ne kadar kaldıklarını hesaplamaktır. Böylece bir işçinin yerine başka kişilerin iş sahasına girmesinin önüne geçilmiştir.

Turnike Çeşitleri ve Kullanım Alanları

 Piyasada en çok kullanılan turnike çeşidi bel tipi turnikelerdir. Plazalar, sanayi tesisleri, iş merkezleri gibi bir çok alanda kullanım imkanı tanımaktadır. Bu turnikelerin bazı istisnaları olmakla birlikte geneli paslanmaz çelikten yapılmaktadır. Boy tipi turnikelerin kullanım alanlarına örnek olarakta hapihaneler ve stadlar örnek verilebilir. Bu tip turnikelerdeki temel amaç diğer tarafa kaçak geçişleri tamamen sınırlamaktır. Bel tipi turnikelerdeki gibi üstünden atlayıp geçme olaylarına boy tipi turnikelerde rastlanmamaktadır. VIP turnikeler ise daha çok engelli geçiş kapılarında kullanılmaktadır. Engelli kişilerin taşınması gereken büyük malzemelerine göre hazırlanmış olan özel turnike çeşitleridir.

0 Kişi oy verdi. Ortalama Puan: 0
YORUMLAR

SİZ DE YORUM YAZIN

  Captca Değiştir