KAPAT

İşyerlerinde Kullanılması Gereken Takip Sistemleri

İşyerlerinde Kullanılması Gereken Takip Sistemleri

İşyerlerinde Kullanılması Gereken Takip Sistemleri

Küçük, orta, büyük çaplı her türlü iş yerinde çalışmakta olan tüm personelin takibinin yapılması, işyerine olan girişlerin, çıkışların kapıların ve işyerinin güvenliğini sağlayabilmek için takip sistemlerinin kullanılması gerekmektedir. Takip sistemleri iş yerinin çalışma şekline bağlı olarak 3 farklı şekilde yapılabilmektedir.

  • Yüz Tanıma Sistemi
  • Parmak İzi Sistemi
  • Kart Sistemleri

Personellerin iş yerine giriş saatlerini, çıkış saatlerinin bir yazılım sisteminde toplanması sonucunda bir takip sistemi ortaya çıkmaktadır. Bu takip günlük olarak raporlanmaktadır. Aynı zamanda personele ait bilgilerin, personellerin izin günlerinin, işe geç kalma sürelerinin, yıllık izin bilgilerinin raporlarını aylık olarak da sunabilmektedir. Bu raporlar doğrultusunda da personellerin performansları hakkında bilgi edinilebilmektedir. O yüzden de işletmenin daha verimli çalışmasına olanak sağlamaktadır.

Belirli kuralların koyulmasından dolayı şirket içi giriş çıkışlara bir düzen getirilir. Bunun dışında işyerindeki güvenliğin sağlanması amacıyla da takip sistemleri kullanılmaktadır. Yüzü, parmak izi tanınmayan insanların ya da giriş kartları olmayan insanların işyerine giriş yapmalarına müsaade edilmediğinden dolayı yabancı kimselerden korunmuş olacaktır. Personel takip sistemleri girişleri, çıkışları ve hatta hangi kapıdan giriş yapıldığını dahi sistemine göre kayıt altına alabilmektedir. Bu sayede de güvenlik seviyesi üst seviyelere taşınmış olacaktır.

İşyerinde kullanılan personel takip sistemleri düzeni sağlamak adına önemli etkenlerdendir.

İşyerinde kullanılan personel takip sistemleri düzeni sağlamak adına önemli etkenlerdendir.

Takip Sistemlerinin Avantajları

İşyerlerinde ihtiyacınıza bağlı olarak kullandığınız takip sistemlerinde çok sayıda çeşitli raporlar elde edebilirsiniz. Personellerinizin tamamına ait giriş ve çıkış saatleri, hangi kapıdan giriş, çıkış yaptıkları gibi birçok aylık ve günlük raporlar oluşturur. Ayrıca da işletmeler için yüksek güvenlik seviyeleri oluşturmaktadırlar.

İşyeri için Takip Sistemleri Hangi Raporları Sunarlar?

  • İşe gelen ya da gelmeyen personel raporu
  • İş saatine göre erken gelen ve geç çıkan personellere ait raporlar
  • İzin alan personellere ait raporlar
  • Personellerin tam listesine ait raporlar
  • Mesai fazlası ya da eksik çalışan raporları
  • Aylık olarak tüm girişlerin ve çıkışların raporu
  • İş yeri içerisindeki personellerden kaç tanesinin iş başında olduğu

İşyerlerinde kullanılan takip sistemleri, işletme boyutuna, sektöre ve ihtiyaca bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Örneğin yüz tanıma sistemleri aslında en dayanıklı sistemlerdir. Herhangi bir temas gerektirmediği için bozulma riski en aza indirilir. Bu nedenle de en uzun ömürlü sistemlerden birisidir. Yüz tanıma sistemleri daha çok laboratuvarları olan ya da büyük çaplı şirketlerde kullanılan takip sistemidir. Parmak izi takip sistemleri de çok sayıda tercih edilen sistemlerdendir.

Genellikle orta ve küçük çaplı işletmelerde kullanılır. İhtiyaca yönelik olarak ve personel sayısına bağlı olarak tercih edilmektedir. Yine işletmeye bağlı olarak duvara asılı olarak kullanılabilmektedir. Kartlı sistemler de orta ve küçük çaplı işletmeler için çok sayıda tercih edilen sistemlerdendir. Personeller giriş ve çıkış yaparken kart okuyucu sisteme, kendi adlarına tanımlanmış kartları giriş ve çıkış saatlerinde kart okuyucu sistemlere okutmalıdırlar. Kart okuyuculu sistemler genellikle şirket içerisinde duvarda ya da geçiş için turnikelerin üzerine montajlanmış şekilde kullanılabilmektedirler.

YORUM YAP

Yorumlar

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

5 + 8  Captca Değiştir