Kollu Bariyer Sistemleri

114 gün önce yazıldı.

Kollu Bariyer Sistemi Nedir?

Elektrik motoruna bağlı bir kol sisteminin yazılımının bariyer sistemi içerisindeki mikroçipe gönderilen komutlar sayesinde çalışan sistemlere kollu bariyer sistemleri denilmektedir. Gelişmiş teknolojisi sayesinde kollu bariyer sistemleri, uzaktan kumanda, buton kontrolü, kart okuyucu gibi birçok Access geçiş sistemi ile kontrol edilebilmektedir. Bir otopark girişinden örnek verecek olursak emniyet fotoseli ve manyetik loop dedektörü sayesinde araç geçtikten sonra otomatik zaman ayarlı kapanabilmesi mümkündür. Kollu bariyerin bulunduğu ortamda herhangi bir elektrik kesintisi yaşanması durumunda bariyer kolu manuel olarak da kullanılabilmektedir.

Kollu Bariyerlerin Kullanım Alanları

  • Açık ya da kapalı otoparkların giriş ve çıkışlarında
  • İşyeri, fabrika ve kamu kuruluşlarının girişlerinde
  • Site, apartman gibi yaşam alanlarının giriş ve çıkışlarında
  • Havaalanı, otobüs terminalleri gibi alanların giriş ve çıkışlarında
  • Araç ve yaya trafiğinin kontrolünün sağlanmasında ve yoğun giriş çıkışların yapıldığı birçok alanda kollu bariyer sistemleri kullanılmaktadır.

Kollu bariyer sistemleri günümüzde çok yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kollu Bariyer Sistemlerinin Özellikleri

Görsel açıdan tasarımına son derece özen gösterilen kollu bariyerler, aynı zamanda olumlu ya da olumsuz hava şartlarından etkilenmemesi adına paslanmaz çelik malzemeden üretilmektedirler. Bunun dışında ise bariyerlerin boyanması da yine hava şartları göz önünde bulundurularak yapılmaktadır. Kollu bariyer sistemleri programlanabilir fonksiyonlara sahip olp, mikro işlemci denetimlidir. Kollu bariyer sistemleri dış kabininde yer alan son derece güçlü motorlara sahiptirler. Bariyerlere yerleştirilen fotoseller sayesinde araç geçişleri sırasında bariyerin kapanmasını ve herhangi bir hasar ya da yaralanma durumunu engeller. Kollu bariyerlerin çalışması, açılıp kapanma hızı istenilen şekilde ayarlanabilmektedir.

Kollu Bariyer Sistemlerinin Arıza Durumları

Kollu bariyer sistemleri herhangi bir arıza vermesi durumunda direkt olarak manuel kullanıma geçmektedir. Bu durumda teknik servis gelene kadar kollu bariyeri manuel olarak indirip kaldırarak kullanabilirsiniz. Bazı kollu bariyer sistemlerinde manuel sisteme geçiş yapabilmeniz için dış kabinden anahtarı tek sefer çevirmeniz yeterli olurken bazı kollu bariyer sistemlerinde ise dış kabindeki yuvaya alyan anahtar sokarak birkaç tur çevirmeniz gerekmektedir. Bu nedenle iki sistem arasındaki farkı ayırt edebilmeniz gerekmektedir. Kollu bariyer sistemlerinde herhangi bir arıza oluşması durumunda kesinlikle yetkili servise haber vermeniz ve kurcalamamanız gerekmektedir.

0 Kişi oy verdi. Ortalama Puan: 0
YORUMLAR

SİZ DE YORUM YAZIN

  Captca Değiştir