Otomatik Kapı ve Kepenk Sistemlerinde Elektrik Kesintisi

61 gün önce yazıldı.

Otomatik kapılar ve kepenkler ne kadar gereklidir? Bu sistemlerin kullanım kolaylıkları nelerdir? Tüm otomatik kapı sistemleri günlük yaşantımızı daha da kolaylaştırmış bu kolaylaştırma neticesinde kullanım alanları ve çeşitleri git gide artmıştır. Büyüyen otomatik kapı sektörüyle birlikte bir lüks olmaktan çıkmış, her keseye hitap edebilecek seviyeye gelmiştir. Otomatik kapıların Gelgelelimki her elektronik cihazda başlıca sorun olan elektrik kesintisi otomatik kapılarında gözükürdeki en büyük sorunudur.

Otomatik kapıların kullanım alanlarına örnek vermek gerekirse alışveriş merkezleri, oteller, marketler, hastaneler, eğitim binaları, fuarlar, iş merkezleri ve bankalar verilebilir. Bu kullanım alanlarının yanı sıra otomatik kapıların kullanım avantajlarına baktığımızda ilk olarak karşımıza zamandan sağladıkları tasarruf çıkmaktadır. Bunun yanı sıra işyerine katacağı şıklık ve dinamizm aynı zamanda güvenlik seviyenizide arttıracaktır.

Otomatik kepenkler ise , genellikle iş yerlerinde ya da evlerin panjur olarak adlandırılan camları veya pencerelerini kapatmak amaçlı kullanılan, hem güvenlik hem de dekoratif açıdan daha iyi bir görünüm elde etmek amaçlı tercih edilmekte olan elektronik malzemelerdir. Kepenklerin kullanımı da elektriğe bağlı olduğu için, otomatik kapılarda yaşanan kesilmelerin etkileri bu kepenklerde de görülmektedir.

Elektrik Kesintisinde Kullanılabilirler mi ?

Otomatik döner kapılar geçiş esnasında kişisel hatalardan kaynaklanabilecek tehlikeleri önlemek için güvenlik sensörleri ile donatılmışlardır. Bu tip sensörler durumların değişkenlik göstermesi ile birlikte de güvenliğin artışını sağlamaktadır.

Şuana kadar başka makalelerde bahsetmiş olduğumuz ve halî hazırda kullanılan tüm otomatik kapı sistemlerinde, elektrik kesintisi sırasında manuel kullanım sağlayacak mekanizmalar bulunmaktadır. Bu gibi elektrik kesintisi ve olası arıza durumlarında kapılar açılıp kapanma işlevini yerine getirebilmektedir. Bu aksaklıkların çözümüne ek olarak otomatik kapılara takılacak olan ups sistemleri, elektrik kesintilerinde de otomatik kullanımı devam ettireceklerdir.

Sıkça sorulan sorulardan bir tanesi de elektrik kesintileri sırasında kapı kapanırsa arada sıkışmaların yaşanıp yaşanmayacağıdır. Otomatik kapılardaki emniyet sistemleri, kapanma esnasında araya herhangi bir cisim girmesi durumunda o cismi algılayarak kapının durup geri açılmasını sağlamaktadır. Bu emniyetler çoğu otomatik kapıda standart olarak bulunmaktadır ancak bazılarında kullanıcı isteğine bağlı olarak kullanılmayabilmektedir.

0 Kişi oy verdi. Ortalama Puan: 0
YORUMLAR

SİZ DE YORUM YAZIN

  Captca Değiştir