KAPAT

RFID ve Manyetik Kartlar Nedir ve Farkları Nelerdir?

RFID ve Manyetik Kartlar Nedir ve Farkları Nelerdir?

RFID ve Manyetik Kartlar Nedir ve Farkları Nelerdir?

RFID Nedir?

RFID kart olarak bilinen kartlar açılım olarak, Radio Frequency Identification ya da “Radyo Frekanslı Tanımla” şeklinde tanımlanmaktadır. Genel olarak canlıların ya da cansız nesnelerin radyo dalgaları sayesinde tanımlanması için  kullanılan teknolojiye denilmekte ve bu teknolojiyi prensip alarak uygulanmaktadır.

RFID de  bir canlı veya nesneyi tanımlayabilecek bir antene bağlanmış mikroçiptir. Okuyucu anten içerisindeki çiğin tanımlama bilgisinin belirlenmiş bir okuyucuya iletilebilmesini sağlamaktadır. Bu okuyucu da RFID’den almış olduğu radyo frekanslarını dijital bir bilgiye dönüştürür ve bilgisayar sistemine aktarır.

RFID Yeni Bir Teknoloji mi?

RFID teknolojisi 1970’li yıllardan beri var olan bir teknolojidir. Ancak günümüze ulaşana kadar bu teknoloji son derece pahalıydı. Daha öncelerde RFID etiketleri yeterince uygun fiyatlarda üretilebilseydi barkodlarla ilgili birçok sorun giderilebilmiş olurdu. Çalışma prensibi olarak Radyo dalgaları metal olmayan yüzeylerin içerisinden geçerek yayılırlar.

Paketin içerisindeki RFID etiketleri de bu sayede rahatlıkla okunabilmektedir ve kötü hava şartlarından zarar görmemesi adına korunan ürünlerin içerisinde yer alan etiketler de rahatlıkla okunabilmektedir. Bu etiketlerde yer alan mikroçipin içerisinde saklanan seri numarası çok özeldir. Bu da ürünlerin takip ve kontrol sistemlerini kolaylaştırmaktadır.

RFID Kart çipi örneği

RFID Kart çipi örneği

RFID Hangi Alanlarda Kullanılmaktadır?

RFID’nin kullanım alanları tamamıyla insanların hayal gücü ile sınırlıdır. Tahsilat sistemleri, fatura sistemleri, havaalanları, güvenlik sistemleri, bagaj otomasyonu, geçiş kontrol sistemleri, üretim takibi, otopark otomasyonları gibi alanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Zamanın ilerlemesiyle birlikte şirketler RFID’yi daha fazla tedarik zincirlerini takip süreçlerinde kullanılmaktadır.

RFID Ne Gibi Yararlar Sağlar?

Sürecin takip edilmesinden depo yerleştirilmesi işlemine kadar pek çok alanda RFID teknolojisi fayda sağlayabilmektedir. Teknoloji ilerledikçe, tedarik zinciri yönteminde daha da fazla kullanılacaktır. RFID kullanılmasının amacı da idari sıkıntıların ya da yanlışların, barkod tarama işlemlerinin ve bu işlemlerin sırasında oluşan işçilik kayıplarının, şirket içerisinde oluşabilecek hırsızlığın ya da sevkiyat sırasında oluşabilecek hataların azaltılmasıdır.

Manyetik Kart Nedir?

Elektronik kartların arasında en sağlam olarak bilineni ve bu sebeple tercih edilen kart tasarımları olarak bilinen manyetik kartlardır. Manyetik kartlar kullanım kolaylığı açısından son derece ilgi görmektedir. Manyetik kartlar, sağladığı avantajlarının yanında göze hitap edebilecek canlılıkta ve şık bir görüntüye sahiptir. Fiyat avantajı olarak son derece uygun ve insan bütçesine hitap etmektedirler.

Manyetik bantlı kart örneği

Manyetik bantlı kart örneği

Manyetik Bantlı Kart Nedir?

Kartın bir yüzünde manyetik bir şerit konularak üretilen kart sistemleridir. Kullanım alanına göre tasarlanan manyetik kartların çipleri özel yazılımlar ile kodlanmaktadır. Şerit üzerinde yer alan bilgilerin manyetik alanı değiştirmesi ile birlikte ortaya çıkan bu kartlar son derece yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Dayanıklılığı insanlar için bir tercih sebebi olan manyetik bantlı kartlar plastik malzemelerden imal edilmektedir.

Manyetik Bantlı Kartların Kullanım Alanları

 Manyetik bantlı kartlar tercihe göre birçok farklı sektörde kullanılabilmektedir. Manyetik bantlı alanlar müşterilerin tercihlerine göre kodlanabildiği için kullanım alanları da buna göre değişiklik ve çeşitlilik göstermektedir. İndirim kartları, öğrenci kimlik kartları, puan-bonus birikim kartları, bina giriş-çıkış kartları, üyelik kartları, kapı geçiş kartları, promosyon kartları gibi çok farklı alanlarda kullanılabilmektedir.

YORUM YAP

Yorumlar

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

0 + 8  Captca Değiştir