Turnike Sistemleri Nedir?

114 gün önce yazıldı.

Kalabalık ve güvenliğin üst seviyede tutulması gereken ortamlarda, kontrol durumlarının daha net ve seçilir yapılması gereken yerlerde kullanımı tercih edilmektedir. Tek yönlü girişe ya da çıkışa destekli olarak kullanılabilen turnike  giriş ve çıkışlara aynı anda açık olabilmektedir.

Peki hayatın çok farklı alanlarında kullanılabilen bu sistemin özellikleri ve çeşitleri nelerdir?

Kalabalık alanlarda yoğunlukta yapılan giriş ve çıkışlarda tercih edilen bel tipi açılabilen destekli sistemler kullanılmaktadır. Vip ve engelli girişlerini destekleyen tek kolla kolaylıkla açılan sistemler genellikle çift yönlü açılabilen ve otomatik ayarlanabilen sistemlerden oluşmaktadır.

Apartman girişlerinde uzun koruma çubuğuna sahip, uzaktan kumanda destekli çalışan sistemler, otopark alanlarında tercih edilen bariyer geçiş sistemi olarak adlandırılmaktadır. El gücü ile itilen, herhangi bir elektronik veya mekanik desteğe ihtiyaç duymadan insan gücü ile dönen sisteme ise kelebek geçiş sistemi adı verilmektedir. Uzunluk ve kapladığı alan hacmi geniş olan sistemler stadyum, fabrika alanı çeşitli resmi kurum girişlerinde kullanılan boy turnike geçiş sistemi olarak adlandırılmaktadır.


Turnike sistemleri, personel devam kontrol sistemi ve diğer geçiş kontrol sistemleri ile birlikte kullanıma uygundur.
Biometrik sistemler ile bağdaştırılarak, yüz tanıma, parmak izi tanıma sistemleri ile en üst düzeyde güvenlik sağlanabilir.

Turnike sistemleri, geçiş kontrol sistemleri için kullanıma uygundur.
VIP Turnikeler: Engelli kişilerde ya da özel durumlarda tercih edilir.
Boy Turnikeleri: Genellikle stadyum gibi alanlarda tercih edilir. Oldukça sağlam bir yapıya sahiptir.
Tripod Turnikeler: En çok tercih edilen turnikelerden bir tanesidir. Günümüzde de kullanımı oldukça yaygın hale gelmiştir. 3 kol özelliğiyle çevrilerek geçişler sağlanır.

Turnikeler üzerine yerleştirilen parmak izi okuyucu, yüz tanıma cihazı ve kart okuyucular sayesinde turnikelerden kontrollü ve güvenli bir geçiş sağlanabilir.

Fiyatlar Neye Göre Farklılık Göstermektedir?

Üzerine otomatik ödeme sistemi destekli, dijital mekanizma eklentili geçiş sistemleri, yoğunlukta belirli özellikler taşımayan standart geçiş sistemlerine göre fiyat aralığı daha yüksek olmaktadır. Desteklediği donanım ve geçiş kapasitesi azaldıkça standart ve kullanıma uzun süre açık olan sistemler daha çok tercih edilmektedir ve fiyatları daha uygun olarak satışa sunulmaktadır. 


Turnike sistemleri satış, kurulum ve destek hizmetleri  için Arat Otomasyon olarak her zaman yanınızdayız.

0 Kişi oy verdi. Ortalama Puan: 0
YORUMLAR

SİZ DE YORUM YAZIN

  Captca Değiştir